Ziemia kłamstw

Berlinerpoplene

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim.
Tor jako jedyny z całej trójki ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.

Ziemia kłamstw to powieść o próbie szukania swoich korzeni, pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

W 2004 roku Anne B. Ragde otrzymała za tę powieść nagrodę literacką Riksmålsforbundets.
Książka została także uznana przez czasopismo „VG” za najlepszą norweską powieść dekady 1999–2009.
Ziemia kłamstw została uhonorowana w 2004 roku Norwegian Language Prize oraz Booksellers’ Prize.

Recenzje

„Pisarka jest na drodze do zostania najwybitniejszą postacią współczesnej literatury norweskiej”.
„Tønsbergs Blad”

„Powieść wywiera na czytelniku niezapomniane wrażenie, a jej finał jest szokujący”.
Paul Binding, “Times Literary Supplement”

„Mocna, wzbudzająca prawdziwe emocje saga rodzinna. Ragde napisała powieść zachwycającą, niesamowitą, a zarazem pouczającą i pełną współczucia”.
„Adresseavisen”

„Genialnie napisana, optymistyczna historia”.
„Dagens Næringsliv”

„Zero nudy… Książki Anne B. Ragde zawsze są zachwycające, a „Ziemia kłamstw” nie jest tu wyjątkiem. Autorka rozwinęła w sobie cudowną zdolność przedstawiania zwykłych ludzi i ich dziwactw tak, że ich życie jest dla czytelnika niezwykle interesujące… Przedstawienie rodzeństwa, więzi rodzinnych, opowieści o brudnych ludziach i chlewie jest poważne, zachwycające, wręcz namacalne.”
Berit Kobro, „VG”
„Solidna, napisana pięknym językiem, żywa i zabawna „Ziemia kłamstw”, to strzał w dziesiątkę… Dzięki zmieniającej się perspektywie, mamy okazję spojrzeć na różne losy osób, w których profesjonalna Ragde w niewymuszony sposób przeplata hodowlę świń i rytuały pogrzebowe, estetykę homoseksualną i psychologię psów… To właśnie krążenie wokół tego, co niewypowiedziane sprawia, że książka jest tak wciągająca.”
Catherine Krøger, ”Dagbladet”