Raki pustelniki

Eremittkrepsene

Drugi tom „Sagi rodziny Neshov” to kontynuacja bestsellerowej powieści Anne B. Ragde o rodzinnych sekretach. W tej literackiej podróży do surowej Norwegii, prostota, spokój i chłód mieszają się z emocjonalną burzą.

Po burzliwych wydarzeniach, które mieliśmy okazję śledzić w Ziemi kłamstw, rodzinaNeshov staje przed nowymi problemami. Po śmierci matki Tor nadal prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset, niedaleko Trondheim. Jego córka, Torunn, cieszy się z nawiązania na nowo po wielu latach kontaktu z ojcem, ale nie chce rezygnować ze swojego życia w Oslo i nie potrafi zdecydować o przeprowadzce na rodzinną farmę. Margido, właściciel niewielkiego domu pogrzebowego, próbuje w końcu ułożyć sobie życie osobiste, ale na drodze do tego celu napotyka pewne przeszkody. Także najmłodszy z braci, Erlend, oraz jego partner muszą dokonać ważnych wyborów…

W tej powieści Ragde przewraca do góry nogami życie swoich bohaterów. Czy więzy krwi okażą się wystarczająco silne, aby rodzinie udało się przetrwać razem trudne chwile? Jak mocna może być więź między ludźmi, którzy tak naprawdę ledwie się znają? Czym jest dla siebie rodzina – podporą czy obciążeniem?

Tytuł książki nawiązuje do jednej z figurek Swarovskiego, należącej do zbioru Erlenda. Rak pustelnik rodzi się nagi, pozbawiony ochrony przed światem. Musi znaleźć muszlę, która stanie się dla niego osłoną i domem. Gdy jednak dorośnie, wyrusza na poszukiwanie nowego domu…

Recenzje

„Błyskotliwa Ragde… To z pewnością jedna z najlepszych powieści, które wyszły spod jej pióra… Raki pustelniki to książka, której nie można odłożyć, dopóki się jej nie skończy. To powieść, którą czyta się ze łzą w kąciku oka i śmiechem czającym się w brzuchu.”
Odd Seljesæter, Avisa Nordland

„Ragde na najwyższym poziomie… Po prostu przechadzka po wspaniałym, żywym warsztacie pisarskim. Z trudem można doczekać się trzeciej części”.
Terje Stemland, „Aftenposten”

„Piękna, choć czasem soczyście nieprzyzwoita, zabawna, a jednocześnie smutna książka… Raki pustelniki Ragde dadzą ci okazję do uśmiechu, ale i do refleksji, i z pewnością wzbudzą chęć na ciąg dalszy!”
Berit Kobro, „VG”

„Ragde nie dopuszcza do tego, aby nazbyt wartka akcja powieści zniweczyła jej urok. Przeciwnie, ma właśnie taką umiejętność zauważania zjawisk, która odróżnia powieściopisarza wybitnego od przeciętnego. Zaraz po przeczytaniu ostatniej strony czytelnik jest gotów na ciąg dalszy”.
Mie Hidle, „Stavanger Aftenblad”
v