Na pastwiska zielone

Ligge i grønne enger

Cykl: Saga rodziny Neshov (tom 3)

Torunn walczy o utrzymanie rodzinnego gospodarstwa, mając do pomocy młodego zmiennika – Kaja Rogera. Margido jest zajęty modernizacją i rozwojem działalności swojego biura pogrzebowego w Trondheim. Tymczasem w Kopenhadze panuje ożywione podniecenie, ponieważ Erlend i Krumme spodziewają się dzieci z Jytte i Lizzi. Zamierzają przebudować silosy w Neshov i korzystać z gospodarstwa jako miejsca wakacyjnego wypoczynku. Obie pary jadą tam z planami na przyszłość i własnym architektem. Tego lata wiele zmieni się w Byneset, gdy wszyscy – tak od siebie różni –członkowie rodziny ponownie zbiorą się razem…

W powieści Na pastwiska zielone śledzimy dalsze dzieje gospodarstwa i losy ludzi, których poznaliśmy w dwóch poprzednich częściach: w Ziemi kłamstw i w Rakach pustelnikach. Wiele jeszcze może Czytelnika zaskoczyć…

Recenzje
Wartościowy – i odważny – punkt bestsellerowej trylogii… Z pewnością nikt nie będzie zawiedziony… Ragde traktuje swoich bohaterów z delikatnością, która ujawnia się w fabule, a przede wszystkim w opisach współczesnego norweskiego życia – codziennego i zawodowego. Taką namacalność i szczegółowość trudno znaleźć w nowej literaturze norweskiej.
Trygve Riiser, Dagbladet

Anne B. Ragde jest mistrzem w opisach kryzysów życiowych. Żal, szarość życia i problemy mieszają się z humorem, szaleństwem, ciepłem i miłością. Nic, co ludzkie nie jest jej obce i w swój najlepszy sposób sprawia, że to, co brudne, zaczyna lśnić. Ragde zrobiła bajeczny research.
Berit Kobro, VG

Dziękuję za wszystko, Anne B.! … Cóż za pisarka z Anne B. Ragde! […] to niewiarygodne, że coś tak brzydkiego, tak smutnego, tak minionego, może być napisane w tak piękny sposób… To wielka literatura, nie pamiętam, kiedy ostatnio przeczytałam książkę, która wywarła na mnie tak mocne wrażenie i dostarczyła takich przeżyć czytelniczych.
Bjørnhild Fjeld, Nationen