Moni Nilsson

Moni Nilsson

Szwedzka autorka książek dla dzieci i scenarzystka.
Dorastała w Sztokholmie, w rodzinie, w której bardzo istotną wartość stanowiły tolerancja i zaufanie. Jej bliscy dużo podróżowali; przez ich dom przewinęło się wielu artystów. Moni wychowywała się w duchu swobody, co dobrze widać w jej książkach.

Jej mama była Żydówką, którą wysłano podczas II Wojny Światowej, kiedy była jeszcze dzieckiem, do Szwecji. Gdy dorosła, wyszła za mąż za protestanta, co spotkało się z potępieniem społeczności żydowskiej i odbiło się echem w wielu sporach po obu stronach rodziny. Pierwszą książkę dla dzieci Moni Nilsson napisała, kiedy najstarszy z jej trzech synów poszedł do przedszkola. Zanim przyszedł sukces Tsatsikiego, Moni była sprzątaczką w samolocie, niepełnoetatową nauczycielką, przedszkolanką, tłumaczką i autorką audycji w radiu adresowanym dla dzieci.

Pięciotomowa seria o Tsatsikim przyniosła jej sławę i uznanie, stawiając ją w poczet najbardziej uznanych twórców literatury dziecięcej w Szwecji. Jej pierwsza część, napisana w 1995r., wydana w Polsce przez Zakamarki, nosi tytuł Tsatsiki i Mamuśka.
Przesłanie swojej twórczości Autorka ujęła w następujące słowa: „Czytanie powinno być przygodą. Chcę rozbić wszelkie uprzedzenia. Chcę zainspirować dzieci i dorosłych, przekonać ich, by myśleli w nowy sposób.” W jej książkach wielokrotnie powraca tematyka zderzenia kultur, tolerancji wobec odmiennych stylów życia, współegzystowania ludzi z różnych grup narodowych i etnicznych.

Autorka została w 2010 r. uhonorowana nagrodą im. Astrid Lindgren „za unikatową i różnorodną twórczość, która z humorem, wrażliwością i głęboką powagą kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników. Wielu młodych ludzi zostało czytelnikami dzięki jej zajmującym opowiadaniom i niezapomnianej galerii postaci takich jak Tsatsiki, Mamuśka, Salmiak czy Selma”.