Maria Turtschaninoff

Maria Turtschaninoff jest fińską pisarką. Najbardziej znana jest z pisania książek fantasy, w tym Maresi, pierwszej książki w Czerwonych Kronikach Opactwa i zdobywcy nagrody Junior Junior 2014.

Turtschaninoff urodziła się w 1977 r. W Finlandii, a jej pierwszym językiem jest szwedzki . Jako dziecko pojawiła się w niewielkiej roli w serialu telewizyjnym Harjunpää och antastaren (1985). Otrzymała stopień magistra filozofii z Uniwersytetu w Göteborgu w 2000 roku gdzie studiowała ekologii człowieka . Po ukończeniu studiów pracowała jako dziennikarka w Helsinkach.

Pierwsza książka jej Czerwonych Kronik Opactwa , Maresi , została opublikowana w Finlandii w 2014 roku i zdobyła nagrodę Junior Junior 2014 w Finlandii . Prawa do filmu Maresi zostały zakupione przez Film4 w 2016 r.Druga książka z serii, Naondel , została opublikowana w 2016 r.

W 2014 r. Otrzymała szwedzką nagrodę literacką YLE oraz szwedzką nagrodę kulturalną Finlandii w Szwecji . Turtschaninoff była również nominowana do nagrody Nordic Council 2015 w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz Astrid Lindgren w 2018 r. Nagroda pamiątkowa .