Erling Kagge

Erling Kagge (ur. 15 stycznia 1963) jest norweskim odkrywcą , prawnikiem, kolekcjonerem sztuki , przedsiębiorcą, politykiem, pisarzem i wydawcą.
W 1990 roku Erling Kagge i Børge Ousland zostali pierwszymi ludźmi, którzy dotarli na biegun północny bez wsparcia. Wyprawa rozpoczęła się na wyspie Ellesmere 8 marca 1990 r. I dotarła do bieguna północnego 58 dni później 4 maja 1990 r. Przejechali około 800 kilometrów na nartach ciągnąc zapasy na sankach.
Niecałe trzy lata później, w latach 1992–93, Kagge ukończył pierwszą nieobsługiwaną wyprawę na Biegun Południowy, pokonując trasę o długości 814 mil (1310 km) w ciągu 50 dni. Kagge nie miał kontaktu radiowego ze światem zewnętrznym podczas trwania tej wyprawy, która ukazała się na okładce międzynarodowego wydania magazynu TIME 1 marca 1993 r.
W 1994 r. Kagge wspiął się na Mount Everest, stając się tym samym pierwszą osobą, która ukończyła „ Wyzwanie trzech Polaków ”. Przez dwa lata w tym okresie Kagge pracował jako prawnik giganta przemysłowego Norsk Hydro.
Po swoim rekordowym osiągnięciu „trzech biegunów”, Kagge studiował filozofię na uniwersytecie Cambridge przez trzy kadencje. W 1996 roku założył wydawnictwo z siedzibą w Oslo, Kagge Forlag , które szybko stało się jedną z wiodących firm wydawniczych w Norwegii. W 2000 roku Kagge Forlag nabył jedną z najstarszych firm wydawniczych w Norwegii, JM Stenersens Forlag . Kagge i Stenersens opublikowali około 100 nowych tytułów w 2016 roku.
Kagge napisał siedem książek o eksploracji, filozofii i kolekcjonerstwie, które zostały przetłumaczone na kilka języków. Czasami pisze artykuły do ​​gazet i ma również swój wkład w różne książki. Przygoda i eksploracja pozostają nierozerwalnie związane z jego naturą, a Kagge kontynuuje wyprawy, choć z mniejszym profilem niż w latach dziewięćdziesiątych. W 2010 roku on i historyk miejski i fotograf Steve Duncan zeszli do kanałów ściekowych, metra i tuneli wodnych w Nowym Jorku – idąc przez pięć dni z Bronx, przez Manhattan, do Oceanu Atlantyckiego. W 2012 roku przeszedł całą długość Sunset Boulevard w Los Angeles przez trzy dni z scenarzystą Peterem Skavlanem i publicystą Pederem Lundem.
Oprócz prowadzenia działalności wydawniczej i pisania, Kagge jest wiodącym kolekcjonerem międzynarodowej sztuki współczesnej i rosyjskich ikon. Astrup Fearnley Museum for Modern Art wystawiał sztukę ze swojej kolekcji do lata 2015 r. New York Times opisał Erlinga Kagge jako „fascynującego człowieka. Jest filozoficznym poszukiwaczem przygód, a może poszukiwaczem przygód”.

Kagge ma trzy córki: Nor, Ingrid i Solveig.