Elsa Beskow

Elsa Beskow (ur. 11 lutego 1874 w Sztokholmie jako Elsa Maartman, zm. 30 czerwca 1953 tamże) – szwedzka pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. Od 1958 co roku przyznawana jest nagroda jej imienia (szw. Elsa-Beskow-Plakette) dla najlepszych szwedzkich ilustratorów powieści obrazkowych.

Studiowała Edukację Artystyczną na Konstfack w Sztokholmie. W 1897 wyszła za mąż za Natanaela Beskowa, byłego ministra i doktora teologii. Poznała go w szkole w Djursholm, gdzie pracowała jako nauczycielka, a on pełnił funkcję dyrektora. Miała z nim sześciu synów, w tym artystę Bo Beskowa oraz geologa Gunnara Beskowa.

W 1894 Beskow rozpoczęła współtworzyć czasopismo dla dzieci „Jultomten”. W swoich książkach często łączyła rzeczywistość z elementami baśniowymi. Dzieci spotykają się z elfami, a zwierzęta potrafią mówić. Głównym tematem jej książek były relacje między dziećmi i dorosłymi.

Elsa Beskow stała się jedną z najbardziej znanych szwedzkich pisarek. Wiele jej książek stało się klasykami i są stale przedrukowywane. Ilustrowała również elementarze i śpiewniki dla szwedzkich szkół. Strony swoich książek często zdobiła ramkami w stylu secesyjnym.

Na język polski utwory Elsy Beskow (Zimowa wyprawa Ollego, Słoneczne jajo) tłumaczyła Katarzyna Skalska.