Chcemy Wam przedstawić serię „Bałtyk” – literaturę o krajach nadbałtyckich, którą wydaje wydawnictwo Marpress.

O serii „Bałtyk”

Seria o Bałtyku to literatura przełamująca stereotypy na temat krajów z kręgu Bałtyku. Zadebiutowała pierwszą książką pt. „Wyspa diabła” w 2019 roku. Druga książka pt. „Złota Wyspa” ma premierę 27 marca 2020 r. A trzecia, pt. „Ziemia przyobiecana„- w październiku 2020 r.  Te trzy wymienione książki są sagą Einara Kárasona, rozpoczynającą całą serię o Bałtyku.

W planach wydawniczych dla serii o Bałtyku są także książki o Estonii pt. „Człowiek, który znał mowę węży”, autorstwa Andrus Kivirähka  i o Danii – pt. Ulice dzieciństwa”, autorstwa Tove Ditlevsen.  Opisy książek znajdą się poniżej.

Seria Bałtyk prezentuje najciekawsze zjawiska literackie z krajów basenu Morza Bałtyckiego. Wydawnictwo zaczęło nietypowo od Islandii, która jest członkiem Rady Państw Morza Bałtyckiego. A już niedługo po premierze książki otrzymali zwrotną informację od czytelników. Podczas targów książek mnóstwo bibliotekarzy i inni wielbiciele czytania, informowali wydawców o tym, że Wyspa diabła jest zaskakująco inna od wszystkich propozycji ze Skandynawii.

Wydawnictwo Marpress pracuje nad serią razem z młodymi i świetnymi tłumaczami rzadkich języków. Odkrywają ciekawe różnice i zaskakujące podobieństwa w historii, mentalności, poczuciu humoru i charakterze ludzi północy. Jest to inspirująca literacka przygoda. Nad szatą graficzną tytułów panuje utalentowana niedawna absolwentka gdańskiej ASP Zuzanna Leśniak.

Autor Einar Kárason

Autorem trzyczęściowej sagi, rozpoczynającej serię o Bałtyku, jest Einar Kárason, który  urodził się w Reykjaviku w 1955 roku. Studiował historię literatury na Uniwersytecie Islandzkim. Początkowo publikował głównie wiersze, w 1981 roku wyszła jego pierwsza powieść Guðjón, to idioci. Dwa lata później ukazała się trylogia Wyspa diabła, Złota wyspa i Ziemia przyobiecana, opowiadająca o życiu w latach powojennych w reykjavickiej dzielnicy powojskowych koszarach. Zyskała ona ogromną popularność, na jej podstawie powstały adaptacje teatralne, filmowe, a nawet musical. Kárason pisuje także opowiadania, poradniki podróżnicze i książki dla dzieci. Jego powieści przetłumaczone zostały na wiele języków. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.

Wyspa diabła

Akcja w pierwszej książce o Islandii odbywa się w latach 50. XX wieku w Thulecamp w Reykjaviku. Tutaj dzieci zbyt szybko dorastają, rzeczy się zdobywa, a pracę traktuje dorywczo. Na czele wielopokoleniowej rodziny Thomassonów stoi silna i zdeterminowana wróżka Karolina. Jej córka Gogo wychodzi za mąż za żołnierza z USA, co zapoczątkuje w życiu całej rodziny islandzką wersję „amerykańskiego snu”. Wyspa diabła to w Islandii powieść kultowa. Kupił ją co ósmy mieszkaniec tego kraju.

Więcej o książce można przeczytać tutaj: https://literaturaskandynawska.pl/ksiazki/zlota-wyspa/.

Złota wyspa

Powojenne lata w Reykjavíku; wielkie zamieszanie związane ze zmianami społecznymi, rozwojem przemysłu i narodzinami nowoczesnej stolicy. Powraca Stary Dom i jego bohaterowie, których Islandia pokochała już ponad trzy dekady temu.

Złota wyspa z początku wydaje się działać na czytelnika jak islandzka pogoda – trudna do zniesienia i nieprzewidywalna. Gdy tylko przywykniemy do rytmu wybijanego przez pisarza, szybko i z przyjemnością odkryjemy, że przez opowiadanie o biedzie, mroku i brudzie przebija humor. To rzadka umiejętność, w której Islandczycy osiągnęli kunszt. Jednak ani na chwilę nie daje się zapomnieć, że jeśli życie jest cierpieniem, to na tej wyspie jest życie…

Klimat książki kontrastuje z naszymi wyobrażeniami o minimalistycznym krajobrazie Islandii i tym, co wiemy o niej dzisiaj. Słychać tu echa laxnessowskiego Dzwonu Islandii i literacką radość z opowiadania. To kameralna historia, która doskonale wie, o czym chce być.

Ziemia Przyobiecana

Jest to trzeci tom trylogii o Bałtyku. O trzeciej części, czyli o Ziemi Przyobiecanej, jeszcze nic nie wiadomo. Ale już teraz możemy podziwiać okładkę książki i wiemy, że premiera się odbędzie 22 października 2020 r. na targach książki w Krakowie. Oczywiście na stoisku wydawnictwa Marpress.

Człowiek, który znał mowę węży

Jest to czwarta książka, która okaże się w serii o Bałtyku. Jedna z najgłośniejszych powieści estońskiego kandydata do Literackiej Nagrody Nobla Andrusa Kivirähka „Człowiek, który znał mowę węży” (tłum. Anna Michalczuk-Podlecki), przetłumaczona na ponad 20 języków świata. Akcja powieści dzieje się w średniowiecznej Estonii, w czasie ekspansji chrześcijaństwa a bohaterem powieści jest chłopiec Leemet, ostatni żyjący człowiek puszczy, który posługuje się starożytnym językiem węży. Umiejętność ta pozwala mu panować nad zwierzętami.

Ulice dzieciństwa

Piąta książka, która będzie kontynuowała serię o Bałtyku. Propozycja z Danii to kultowa i zekranizowana „Ulica dzieciństwa” (tłum. Agata Lubowicka) wczesna powieść jednej z największych współczesnych duńskich pisarek Tove Ditlevsen (1917-1976), której twórczość w Polsce jest zupełnie nie znana. Akcja tej autobiograficznej powieści dzieje się w dwudziestoleciu wojennym i opowiada o życiu pewnej rodziny w najbiedniejszej dzielnicy Kopenhagi.

Samo wydawnictwo Marpress pisze o sobie tak:

marpress

„Nasza przemiana zaczyna się we wrześniu 2017 roku kiedy to jeden z recenzentów i przyjaciół zespołu, na co dzień pracownik korporacji, postanawia przyjąć zaproszenie do współpracy nad odnową wydawnictwa. Dzisiaj wraz z drużyną, której trzonem są zarówno osoby od wielu lat tworzące i pracujące w tej firmie, jak i młodzi redaktorzy i graficy zaczynamy nową przygodę w świecie wydawniczym.

Wydajemy najwyższej jakości literaturę związaną z Trójmiastem, regionem i morzem. Pokazujemy, że Polska to kraj o fascynującej historii i wielowiekowej tradycji morskiej. Od początku dbamy o spuściznę literacką naszych autorów, odkrywamy też tych zapomnianych i niedocenianych. Wierzymy, że książki przybliżają ludzi i środowiska. Jednym zdaniem – książką skracamy dystans.”