4.06.2020 (czwartek), godzina 18:00

Dołącz do wyjątkowego spotkania online z autorką głośnej, islandzkiej powieści „Wyspa” – Sigríður Hagalín Björnsdóttir. Pisarka opowie o swoich książkach, pracy, życiu na Islandii i lękach jakie wywołuje mieszkanie na tytułowej wyspie.

Wywiad z Sigríður Hagalín Björnsdóttir poprowadzi Krzysztof Cieślik, zaś tłumaczyć go będzie Jacek Godek.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir – Znana islandzka dziennikarka radiowa. Komentuje wydarzenia krajowe i międzynarodowe, przeprowadza wywiady z politykami i naukowcami, co daje jej doskonały wgląd w procesy decyzyjne i współczesną politykę. Wyspa jest jej debiutem literackim. Jak zauważyła autorka w jednym z wywiadów, powieść tę chciała napisać już dawno, ale była przekonana, że ktoś inny wcześniej musiał wpaść na ten pomysł.

Krzysztof Cieślik (ur. 1985) – tłumacz, krytyk literacki, poeta przed debiutem książkowym. Na stałe związany z „Plusem Minusem” i „Dwutygodnikiem”, przez dziewięć lat recenzował książki w „Polityce”. Doktorat poświęcił Norwidowi i antropologii ewolucjonistycznej. Przełożył m.in. powieści Paula Bowlesa, Jonathana Safrana Foera, Hariego Kunzru i Louisa de Bernièresa, opowiadania Harper Lee i Dona DeLillo, wiersze Charlesa Simica i Zeiny Hashem Beck, a także szereg pozycji z zakresu literatury faktu.

Jacek Godek – aktor, tłumacz, dziennikarz. Przekłady z islandzkiego na polski zaczął w wieku 15 lat od wierszy Jónasa Hallgríssona. Występował na scenach Gdańska, Białegostoku i Reykjaviku. Dotychczas przetłumaczył około 50 islandzkich powieści, tomów poezji i sztuk teatralnych takich twórców jak Hallgrímur Helgason, Sjón, Arnaldur Indriðason, Steinar Bragi, Sigríður Hagalín, Lilja Sigurðardóttir, Jón Kalman, Elísabet Jöklusdóttir i Sigurbjörg Þrastardóttir czy Linda Vilhjálmsdóttir (nagroda Europejski Poeta Wolności 2018). Prowadzi stronę e-sagi.pl, gdzie popularyzuje islandzką klasykę.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Literatury Skandynawskiej.

Posłuchaj fragmentów książki „Wyspa”

Fragmenty zostały udostępnione dzięki uprzejmości serwisu Audioteka.


***
Zobacz fragment wywiadu: