Coraz więcej instytucji kultury otwiera swoje wirtualne drzwi i zaprasza widzów do zwiedzania bez wychodzenia z domu. Do ich grona dołącza się też wiele duńskich muzeów, których zdigitalizowane kolekcje są dostępne w sieci. Poniżej przedstawiany kilka spośród nich, które oferują wirtualne wycieczki po swoich wystawach. Każda jest inna, wyjątkowa, i choć wydawałoby się, że taka forma doświadczania sztuki pozbawia jej swoistej aury, warto poświęcić kilka chwil, aby zobaczyć, jak bardzo bogata i różnorodna jest kultura Danii.

Thorvaldsens Museum

Pierwsze muzeum w Danii otwarte w 1848 roku. Kolekcja muzeum obejmuje liczne prace Bertela Thorvaldsena, m.in.: oryginalne modele gipsowe wykorzystywane do produkcji jego ostatecznych dzieł z marmuru i brązu, w tym oryginały warszawskich pomników Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego, a także obrazy, antyki, erotyki, rysunki i grafiki zebrane przez Thorvaldsena oraz szereg przedmiotów, z których korzystał w życiu codziennym.

Nationalmuseet

Muzeum Narodowe Danii w Kopenhadze jest największym w Danii muzeum historii kultury, obejmującym zarówno dzieje duńskie, jak i obcych kultur. Zawiera eksponaty z całego świata, od Grenlandii po Amerykę Południową. Kolekcja obejmuje 14 000 lat historii Danii, od łowców reniferów z epoki lodowcowej, Wikingów i dzieł sztuki religijnej ze średniowiecza. Można m.in. zobaczyć monety duńskie od czasów Wikingów do współczesności wnętrza duńskich domów z różnych epok, historię ruchów społecznych, historię polskich imigrantów w Danii itp.. Muzeum Narodowe przechowuje też największą w Danii kolekcję przedmiotów ze starożytnych kultur Grecji i Rzymu, Bliskiego Wschodu i Egiptu.

Bornholms Museum

Muzeum Bornholmu mieści się w centrum Rønne na Bornholmie. Kolekcja muzealna opowiada historię od epoki paleolitu aż do współczesności, w tym historię okupowanego Bornholmu podczas II wojny światowej. W muzeum znajduje się również wiele artefaktów z epoki brązu i epoki żelaza.

Vikingeskibsmuseet

Muzeum statków Wikingów w Roskilde jest miejscem, gdzie można zobaczyć pięć słynnych statków Wikingów, jest to zarazem także muzeum statków, żeglarstwa i kultury stoczniowej w czasach starożytnych i średniowiecznych.

Den Hirschsprungske Samling

Kolekcja muzeum obejmuje XIX-wieczną sztukę duńskiego Złotego Wiekui sztukę początku XX wieku, w której znajdują się ważne dzieła takich artystów jak C.W. Eckersberg, Christen Kjøke, P.S. Krøyer, Anna Ancher i Vilhelm Hammershøi. Ten ostatni uważany jest za najwybitniejszego duńskiego malarza – jego prace będzie można zobaczyć w Poznaniu i Krakowie w 2021/2022 r. Kolekcja zawiera także meble i artefakty będące wcześniej własnością artystów, a także duże archiwum dokumentów i ponad 25 000 listów artystów.

Frederiksborg. Nationalhistorisk museum

Muzeum Historii Narodowej mieści się w zamku Frederiksborg od 1878 roku, kiedy to zostało założone przez założyciela browaru Carlsberg – J.C. Jacobsena, który ufundował również kopenhaskie muzeum Glyptoteket. Kolekcja obejmuje liczne portrety i obrazy historyczne, a także przykłady mebli i rzemiosła, które odzwierciedlają 500 lat historii Danii.

FÆNGSLET

Dawne więzienie Horsens zostało zamknięte w 2006 r. Budynek został ponownie otwarty w 2012 roku jako FÆNGSLET (więzienie) – instytucja kultury obejmujące m.in. miejskie centrum informacji turystycznej, hostel więzienny SleepIn Fængslet oraz Muzeum Więzienia. Będąc w muzeum, można doświadczyć życia za kratami poprzez dźwięk, film, zdjęcia i rzeczy – tak samo jak było 150 lat temu. Na aawnym dziedzińcu więziennym Pprzez cały sezon letni organizowane są liczne koncerty na świeżym powietrzu.

Polecamy również zapoznanie się z niezwykłymi duńskimi muzeami sztuki współczesnej, które w mediach społecznościowych prezentują swoją działalność w postaci zdygitalizowanych kolekcji i nie tylko.

Louisiana Museum of Modern Art

Arken

ARoS

Kunsten

Trapholt

Miłego zwiedzania!