Z czym kojarzą Ci się Święta Bożego Narodzenia? Zapewne ze śniegiem, błyszczącymi ozdobami, ciepłem kominka i baśniowymi historiami, które opowiada się przy nim dzieciom. Właśnie tak wyglądają Święta na północy, Skandynawowie uwielbiają ten czas! Przykładowo na Islandii Boże Narodzenie trwa 26 dni, od 11 grudnia do 6 stycznia, jest 13 Mikołajów i sklep z ozdobami świątecznymi otwarty przez cały rok. I jeszcze zwyczaj Jólabókaflóðið czyli „świąteczna powódź książek” – zwyczaj obdarowywania się książkami. Jeśli lubicie świąteczne książki i chcecie dowiedzieć się więcej o skandynawskich zwyczajach świątecznych – poznajcie nasze polecane tytuły pod choinkę!

1. Jólasveinar. 13 świątecznych skrzatów

Jolasveinar

„Jólasveinar. 13 świątecznych skrzatów” to nie tylko wspaniała książka dla dzieci. To również świetny prezent świąteczny dla wszystkich miłośników Islandii. Zbiór wierszowanych opowieści przybliża czytelnikom tradycje Islandii (jest nawet kilka przepisów!), historie tamtejszych skrzatów (a właściwie „chłopków”) i trolli. Możemy dowiedzieć się również co nieco na temat  charakterystycznych i znanych na świecie sweterków z wełny islandzkich owiec i poznać różne, świąteczne zwyczaje.

Każdy z 13 wierszyków przybliża postać jednego skrzata i opowiada o jego figlach.

2. Święta na świecie

Święta na świecieZęby morsa albo zgniły ziemniak jako prezenty pod choinkę? Sanie Świętego Mikołaja ciągnięte przez kangury, a nie renifery?

O takich ciekawych zwyczajach z różnych części świata opowiada ta książka. Obok historii o ciepłych krajach, takich jak Meksyk albo Włochy, pojawiają się także tradycje z północy.

Jest Islandia i wspomniane już wcześniej skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek.

Są historie z Norwegii, gdzie na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. Mowa o lutefisk, czyli rybie suszonej na słońcu i wietrze.

Zobaczcie, jak wspaniale obchodzi się święta w różnych częściach świata!

Baśnie zimowe3. Baśnie zimowe

Baśnie zimowe to opowieści z różnych zakątków świata sławiące piękno zimy i przybliżające lokalne baśnie, mity i historie. Są tutaj bajki z całego świata – od Ameryki Północnej poprzez Europę, aż po Azję.

Znalazła się tutaj opowieść ludowa z Norwegii „Król Biały Niedźwiedź” – o księżniczce, jej siostrach, królu i koronie. I o tym, że nie można igrać z magią!

W książce znajdują się także historie z Syberii, Szkocji, Francji, Rosji, Polski, Meksyku. A wszystkie przepięknie zilustrowane przez Zannę Goldhawk!

4. Mistrzowie opowieści. Święta, święta…

Święta, świętaPośród baśni i magicznych historii nie może zabraknąć mistrzów opowieści, takich jak Hans Christian Andersen czy Tove Jansson.

Zbiór opowieści z najróżniejszych zakątków świata łączy ten sam motyw – święta. Jednak przedstawione są w bardzo różny sposób – niektóre pełne nostalgii, inne z elementami grozy.

„Opowiadania pozwalają odkryć klasyków literatury na nowo – od Hansa Christiana Andersena i Antoniego Czechowa, przez Elizabeth Bowen i Dylana Thomasa, po Tove Jansson i Grace Paley. Choć autorzy posługują się różnymi językami, to łączy ich jedno – patrzą na świat oczami wiecznie zaciekawionego dziecka, pełnego zachwytu i zdziwienia, choć świat wokół zdaje się coraz bardziej szalony.”

 

 

Chcesz poznać więcej propozycji świątecznych książek dla najmłodszych? Weź udział w webinarium 20 grudnia 2022:

Święta z książką

 

 

 

 

 

 

Do których pozycji adwentowych warto zajrzeć?
Jakie książki odkurzyć i ponownie docenić?
Jakie inne święta są obchodzone zimą i gdzie o nich przeczytać?
Co wybrać spośród nowości czytelniczych?
Co zaproponować do czytania starszym dzieciom i nastolatkom?

ZAREJESTRUJ SIĘ: https://goodbooks.clickmeeting.com/swieta-z-ksiazka