12.02.2020 w Wydawnictwie Poznańskim odbędzie się premiera książki duńskiego autora Jonas T. Bengtsson, Życie Sus, którą przełożyła na język polski Iwona Zimnicka.

Współczesna opowieść o rodzinie i zemście, współczuciu i pięknie.

Sus ostrzy swoje noże. Kocha je. Często je wyjmuje i ogląda. To broń, która chętnie zatopiłaby się w ciele; te noże chcą rozdzielać, kroić, zabijać. Narzędzia, które mają swój cel. Przyglądanie się im zawsze daje jej poczucie władzy. Za sprawą noży jej ręce stają się dłuższe, przeczą jej wzrostowi i wadze.

Dziewiętnastoletnia Sus jest już w zasadzie dorosła i sama radzi sobie w życiu, ale wiele osób nadal bierze ją za dziecko. Prawie jakby czas zatrzymał się dla niej i dla jej rodziny – zwłaszcza że brat leży w szpitalu z kawałkiem szrapnela przesuwającego się w mózgu, a ojciec przebywa w więzieniu za zamordowanie ich matki.

Wkrótce jednak życie zacznie się na nowo i gdy bramy więzienia się otworzą, Sus będzie gotowa do starcia z potworem.

Na temat książki wypowiedziały się:

Sylwia Chutnik: „Brawurowa postać, szemrane środowisko i dzika chęć życia wbrew wszystkiemu. Bengtsson stworzył precyzyjną opowieść, gdzie krótkie i ostre zdania wbijają się w głowę jak sztylet.”

Sofi Oksanen również opowiadała, że „ta cyniczna wersja Pippi Pończoszanki zstępującej do podziemi Kopenhagi to kwintesencja stylu Bengtssona, który snuje opowieść z niepowtarzalnym ciepłem i empatią.”

O autorze:

Jonas T. BengtssonJonas T. Bengtsson to urodzony w 1976 roku duński pisarz wychowany w Brønshøj pod Kopenhagą. Ukończył arabistykę na Uniwersytecie Kopenhaskim, po czym zatrudnił się w telewizji przy programach dla dzieci. Zadebiutował jako pisarz powieścią Aminas breve (2005), za którą otrzymał nagrodę największych duńskich targów Bogforum, i z miejsca został okrzyknięty „niezwykłym, nowym głosem duńskiej prozy”. Jego druga powieść, Submarino (2008), otrzymała Nagrodę Literacką P.O. Enquista w 2010 roku i kilka miesięcy później doczekała się ekranizacji w reżyserii Thomasa Vinterberga, niedługo potem ukazała się Baśń (2011). Życie Sus przyniosło Bengtssonowi kolejne wyróżnienia, w tym nominację do nagrody Danish Radio Literature Prize w kategorii Powieść Roku.

 

Autor zdjęć: Karol Ćmiel

Źródło artykułu: Materiały prasowe Wydawnictwa Poznańskiego