Podsumowując poprzedni rok wspominamy nasze wyjazdy na targi książki w Warszawie i Krakowie. Szczęśliwie, mimo pandemicznych obostrzeń i niepewnej sytuacji, obydwa wydarzenia mogły się odbyć. Miłośnicy książek mogli przez kilka dni wędrować między półkami pełnymi literatury. W 2021 roku po raz pierwszy mieli także okazję zobaczyć zakątek z najlepszymi tytułami skandynawskich pisarzy. „Na północ. Literatura skandynawska” miała bowiem swój sprzedażowy debiut!

11.Warszawskie Targi Książki 2021
9-12 września 2021

Tegoroczna edycja Targów Książki w Warszawie odbyła się w wersji plenerowej na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Oprócz stoisk z książkami dla uczestników jak zawsze przygotowano bogatą ofertę wykładów, warsztatów i spotkań autorskich. Wszystkie wydarzenia odbywały się na kilku scenach, a także w strefie dziecięcej i w strefie fantastyki.

Warszawskie Targi Książki

Nasze stoisko przyciągało tłumy ludzi. I to nie tylko ze względu na książki! Udało nam się pozyskać nie lada gratkę dla fanów wszelkiego rodzaju literatury i… klocków LEGO! Obok naszego stoiska stanęła bowiem konstrukcja z klocków, przedstawiająca Scriptorium Mokotovum – 80-centymetrową formę fantastycznego budynku biblioteki! Wszyscy robili sobie z nią zdjęcia, zachwytom nie było końca.

 

24.Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2021
14-17 października 2021

Na stronie targów mogliśmy przeczytać: „24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie inspirowane były twórczością wybitnego polskiego futurologa Stanisława Lema, który napisał, że człowiek żyje zmianą. Przemiany i modyfikacje stały się wszechobecne w każdej dziedzinie, dlatego Międzynarodowe Targi w Krakowie otworzyły się na zmiany. Tegoroczna edycja Targów była wydarzeniem, które połączyło tradycyjną formułę targów w hali z działaniami online na Wirtualnej Platformie.”

Rzeczywiście, formuła targów umożliwiła uczestnictwo w niektórych wydarzeniach osobom z odległych miejscowości. Stoisko „Na północ. Literatura skandynawska” zorganizowało trzy wydarzenia:

  • 10 (czwartek), godz. 12:30-13:30 – Twórczość H.Ch. Andersena. Wykład biograficzny z Bogusławą Sochańską
  • 10 (piątek), godz. 10:00-11:30 – Na północ. Literatura duńska – przegląd najważniejszych tytułów (Bogusława Sochańska)
  • 10 (piątek), godz. 11:30-13:00 – Na północ. Literatura fińska – przegląd klasycznych i współczesnych propozycji książkowych (Justyna Robak)

Poza tym: czy widzieliście kiedykolwiek tyle skandynawskich książek w jednym miejscu!? Było dużo nowości, sporo mało znanych wydań literatury duńskiej, skandynawska poezja i dramaty. Jak zawsze: literatura piękna, każda, ale inna niż kryminał!

Inne działania projektu „Na północ. Literatura skandynawska”

Poza tymi dwoma wydarzeniami odbyło się także kilka szkoleń dla bibliotekarzy, m.in. z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Mieliśmy okazję obserwować, jak na polskim rynku pojawiają się kolejne skandynawskie tytuły, wiele z nich tłumaczonych przez współpracujących z nami tłumaczy. Miło jest obserwować, jak rośnie popularność islandzkiej, szwedzkiej, fińskiej, norweskiej i duńskiej prozy. Oby tak dalej!

Drodzy Bibliotekarze! Chcecie przeszkolić się z tematu literatury skandynawskiej? Szukacie podpowiedzi, jak stworzyć skandynawską półkę w swojej bibliotece? Weźcie udział w szkoleniach organizowanych przez „Na północ. Literatura skandynawska”. Dzwońcie: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, lub piszcie na: szkolenia@goodbooks.pl.