Prezentujemy wybrane nowości literatury skandynawskiej na polskim rynku wydawniczym. Książki norweskich, fińskich, islandzkich oraz szwedzkich autorów, wydane pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, a także nowości i zapowiedzi.
Utonęła
tłum. Justyna Czechowska
Wyd. Pauza
premiera: 3.03.2021 r.
Debiutancka powieść autorki dwóch wydanych przez Wydawnictwo Pauza książek: O zmierzchu (2019) i Ta druga (2020). Krótkie, upalne szwedzkie lato i sielankowa atmosfera południowego regionu Szwecji, Skanii. Marina zostawia za sobą trudny związek oraz burzliwą karierę w Sztokholmie i jedzie w odwiedziny do swej siostry, Stelli. To jej pierwsza wizyta w nowym domu Stelli i pierwsze spotkanie z jej nowym partnerem, pisarzem Gabrielem. Dom pełen książek, otoczony wspaniałym ogrodem jest tłem dla tej fascynującej, pełnej napięć powieści. Jesteśmy świadkami cichej, choć intensywnej, psychologicznej gry między trójką bohaterów. Nic nie jest takie, jakim się początkowo wydaje. Wszechobecny upał i gorąca zmysłowość ostro kontrastują w tej opowieści z lodowatą i złowieszczą grozą tajemnic i strachu.
Koniec
Mats Strandberg
tłum. Patrycja Włóczyk
Wyd. Młody Book
premiera: 12.11.2020 r.
Masz siedemnaście lat. Jest lato i świat wygląda dokładnie tak jak zawsze, ale ty wiesz, co się zbliża. Za miesiąc nie będzie nas wszystkich. Jak to jest dokładnie znać datę i godzinę swojej śmierci? Co chcesz zrobić w czasie, który ci pozostał? I z kim chcesz być, gdy nadejdzie koniec?
„Koniec” to apokaliptyczna opowieść o dwojgu samotnych, młodych ludzi w świecie, który istnieje na kredyt. Tragiczne wydarzenie łączy ich i staje się ich obsesją, tylko czy znajdą odpowiedź na swoje pytania, zanim nadejdzie koniec?
Zabierz mnie do domu
Marie Aubert
tłum. Karolina Drozdowska
Wyd. Pauza
premiera: 10.02.2021 r.
Tęsknota za młodością i ówczesnymi marzeniami, nieporozumienia małżeńskie, błędy życiowe… w swoim literackim debiucie, dziewięciu krótkich, ale treściwych opowiadaniach, Marie Aubert tworzy małe światy, w których możemy przeglądać się jak w lustrze. Autorka świetnie przyjętej w Polsce powieści „Dorośli” doskonale radzi sobie z krótkimi formami. Zbiór opowiadań Zabierz mnie do domu, podobnie jak powieść, pokazuje, jak dużo się dzieje pod powierzchnią zwykłej codzienności, jak bardzo buzują emocje i ile pozornie bliskie sobie osoby mają do ukrycia.
Wilczy hak
Aslak Nore
tłum. Elżbieta Frątczak-Nowotny
Wyd. Świat Książki
premiera: 10.02.2021 r.
Wysokiej klasy thriller szpiegowski o mężczyźnie zdeterminowanym, aby zmienić bieg II wojny światowej, i postaci wzorowanej na kobiecie-szpiegu Krystynie Skarbek. Pod koniec II wojny światowej Niemcy opracowują nową, niezwykle niebezpieczną broń: rakietę V2. Ma być szybsza niż wszystkie dotychczasowe projekty i skutecznie razić zabójczym ładunkiem. Alianci rozpoczynają wyścig z czasem. Czy zdobędą plany nowej broni, zanim będzie za późno? Czy zdołają ją zneutralizować? Działania Henry’ego Storma, weterana walk na Ukrainie, oficera SS Wernera Sorge i polskiej agentki wiodą nas od Londynu, przez Oslo i Berlin, wyspę Uznam i Świnoujście, po Ukrainę, nie pozwalając ani na chwilę oderwać się od historii badań, prowadzonych w hitlerowskim ośrodku rakietowo-badawczym w Peenemünde. Kto zdradził III Rzeszę, a kto pozostał jej wierny? I czy jest miejsce na uczucia, gdy stawką jest zwycięstwo w II wojnie światowej? Powieść zdobyła prestiżową NAGRODĘ RIVERTONA dla najlepszego kryminału roku. Aslak Nore został nią uhonorowany jako najmłodszy autor od czasów Jo Nesbo.
Zasłona dymna
Thomas Enger, Jørn Lier Horst
tłum. Milena Skoczko
Wyd. Smak Słowa
premiera: 28.10.2020 r.
Noc sylwestrowa. Alexander Blix patroluje ulice Oslo, gdy na Rådhuskaia, w środku tłumu, wybucha bomba. W chaosie, który powstaje, Blix ratuje z basenu portowego nieprzytomną, mocno poparzoną kobietę. Gdy poznaje jej nazwisko, przypomina mu się dawna sprawa zaginięcia dziecka.
„Zasłona dymna” to powieść o brzemiennych w skutki wyborach i o tym, do czego może doprowadzić desperacja, kiedy sieć kłamstw zaczyna się rwać. Kontynuacja fantastycznych śledztw prowadzonych przez komisarza Alexandra Blixa i Emmy Ramm („Punkt zero”).
Ostatni
Maja Lunde
tłum. Mateusz Topa
Wyd. Literackie
premiera: 13.01.2021 r.
Apokalipsa, którą sami sobie zgotowaliśmy, jest coraz bliżej! „Ostatni” to trzecia część klimatycznej tetralogii Mai Lunde – autorki bestsellerowej „Historii pszczół” i „Błękitu”.
Sankt Petersburg, 1881 rok. Odnalezione w Mongolii kości nowego gatunku konia trafiają do zoologa Michaiła. Ten ze zdumieniem odkrywa, że szczątki do złudzenia przypominają szkielet prehistorycznego dzikiego zwierzęcia i marzy o wyprawie badawczej na stepy mongolskie. Czy awanturnik i poszukiwacz przygód Wolff pomoże mu ziścić to pragnienie?
Mongolia, 1992 rok. Karin wraz z synem Mathiasem zmierzają do Parku Narodowego Chustajn. Kobieta dorastała w rezydencji Hermana Göringa – Carinhall, gdzie konie Przewalskiego były trzymane w niewoli. Od tamtej pory nie ustaje w staraniach, żeby sprowadzić je z Europy do Mongolii, gdzie przed laty żyły na wolności. W końcu jest tego bliska. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić?
Norwegia, 2064 rok. Eva wraz z córką prowadzą podupadającą rodzinną farmę. Dokoła ruiny i zgliszcza, Europa powoli się rozpada, brakuje prądu i żywności, sąsiedzi wyjechali na północ. Nastoletnia Isa błaga matkę, żeby i one uciekły. Ale Eva nie chce opuścić zwierząt, zwłaszcza dzikiej klaczy. Na dodatek pewnego dnia do ich drzwi puka tajemnicza kobieta, która szuka noclegu. Czy Louise ściągnie na nie zgubę?
Śnieżna siostra
Maja Lunde
tłum. Milena Skoczko
Wyd. Literackie
premiera: 16.10.2020 r.
Wspaniale opowiedziana przez Maję Lunde i odmalowana przez nagradzaną, cenioną ilustratorkę Lisę Aisato – to piękna, przepełniona ciepłem opowieść w 24 rozdziałach, po jednym na każdy dzień adwentu. O smutku, współczuciu, stracie, rodzinie, szczęściu, przyjaźni, miłości i o magii Bożego Narodzenia.
Najwspanialszy dzień w roku – Wigilia! Dom wypełniają zapachy cynamonu i pomarańczy, pierniczków, dymu ze świec i jodłowych gałązek, a pod choinką czekają prezenty. Dla Juliana to podwójne święto, bo w Wigilię obchodzi także urodziny! Tym razem jednak wszystko jest inne. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że Boże Narodzenie już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin. Swoje smutki topi w basenie, gdzie przychodzi niemal codziennie, żeby popływać. I właśnie tam po raz pierwszy spotyka Hedvig! Ubrana na czerwono od stóp do głów, rudowłosa dziewczynka, z piegami na nosie i perlistym śmiechem jest serdeczna, szczęśliwa i ponad wszystko pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt. Jednak w domu Hedvig jest coś niepokojącego i dziwnego. W pobliżu czai się ponury mężczyzna. Kim jest? Czy Hedvig boi się go? I dlaczego stała się taka tajemnicza? Czy ich przyjaźń przetrwa?
Strażniczka słońca
Maja Lunde
tłum. Milena Skoczko
Wyd. Literackie
premiera: 24.03.2021 r.
Po zimie nadchodzi wiosna! Czy aby na pewno? „Strażniczka słońca” to pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Bo to właśnie zimę, wiosnę, lato i jesień norweskie autorki postanowiły uczcić cyklem pięknych książek. Pracują już nad dwiema kolejnymi powieściami.
Magik i złodziejka
Anniina Mikama
tłum. Sebastian Musielak
Wyd. Dwukropek
premiera: 19.05.2021 r.
Piętnastoletnia Mina, czyli Wilhelmina Holm, jest złodziejką. Kradnie na ulicach Helsinek w latach 90. XIX wieku (umiejscowienie akcji ma znaczenie – jest równoważne każdemu miastu europejskiemu w tamtych czasach, z wyraźnym podziałem klasowym) i mieszka w zrujnowanej drewutni, którą nazywa swoim domem. Ale Mina nie zawsze była kieszonkowcem. Jej ojciec był woźnicą, aż do swojej przedwczesnej śmierci. Mina dowiedziała się, że zginął w wypadku. Po jego śmierci matka Miny nie miała innego wyjścia, jak szukać pracy w fabryce, by związać koniec z końcem. Ciężka praca i śmierć męża zniszczyły jej ducha i słabe zdrowie i wkrótce dołączyła do męża, umierając i pozostawiając osieroconą Minę na ulicy. Mina niechętnie zaczęła kraść i okradała tylko tych, którzy byli bogaci i tego nie odczuwali i tylko po to, by się wyżywić. Pewnego dnia los się niespodziewanie odwrócił. Mina właśnie wybrała „odpowiednią” osobę, aby ja okraść. To młody mężczyzna, który przykuł jej wzrok, a raczej sposób, w jaki wsunął coś błyszczącego do kieszeni płaszcza. Mina kradnie i jak zawsze stara się, aby nikt jej nie wyśledził, gdy wraca do swojej chaty. Dlatego wprost nie może uwierzyć oczom, gdy w chwilę później młody dżentelmen staje w drzwiach i prosi o zwrot swojej własności. Mężczyzna, który przedstawia się jako Tom, zadziwia ją – nie grozi jej policją ani sierocińcem, ale zamiast tego oferuje jej pracę w swoim wielkim domu w centrum miasta. W pierwszej chwili Mina odrzuca tę propozycję, ponieważ wątpi w jego motywy, ale ostatecznie zgadza się przyjść i zobaczyć, co Tom oferuje, choćby po to, aby ukraść coś z jego domu. Mina nie może uwierzyć w swoje szczęście, gdy podąża za Tomem.
Ziemia przyobiecana
Einar Kárason
tłum. Jacek Godek
Wyd. Marpress
premiera: 26.11.2020 r.
Trzecia część trylogii. Ziszcza się amerykański sen bohaterów „Wyspy diabła” i „Złotej wyspy”. Do obrosłej legendami ziemi obiecanej udają się przedstawiciele najmłodszego pokolenia z rodu wróżki Karoliny. Szybko przekonują się, że jest to miejsce, w którym równie łatwo zdobyć przyjaciół, co wrogów.
Akcja powieści w ostatnim tomie trylogii przenosi się za ocean, ale niezmienny pozostaje mroczny humor, z jakim Einar Kárason snuje historie.
Święte słowo
Sigríður Hagalín Björnsdóttir
tłum. Jacek Godek
Wyd. Literackie
premiera: 29.01.2021 r.
Najmocniejszy głos literackiej Islandii i nowa powieść autorki bestsellerowej „Wyspy”. Historia niezwykłego rodzeństwa uwikłanego w rozgrywkę sił, które chcą zmienić losy cywilizacji. „Święte słowo” to znakomite połączenie dramatu rodzinnego, powieści sensacyjnej i mrocznego klimatu Islandii, tak dobrze znanego czytelnikom z powieści „Wyspa”. To opowieść o pasji czytania, ucieczce i podróżowaniu, o ludzkiej cywilizacji, znajdującej się na rozdrożu. O cudownym labiryncie naszych umysłów.