Poznajcie nowe skandynawskie tytuły, które pojawiły się na polskim rynku we wrześniu i październiku. Książki fińskich, szwedzkich i norweskich autorów z gatunku prozy, literatury dla dzieci i literatury faktu.

Witajcie w AmeryceWitajcie w Ameryce

Szwecja Linda Boström Knausgård
tłum. Dominika Górecka
wyd. Pauza
premiera: 9.09

Świat jedenastoletniej Ellen zawalił się w momencie odejścia, a potem śmierci, ojca. W ramach protestu, ale też z poczucia winy, dziewczynka postanawia przestać mówić.
W powolnej opowieści Lindy Boström Knausgård śledzimy losy naszej bohaterki zamkniętej w mikrokosmosie tego, co pozostało z rodziny – matki i brata. „Nasza rodzina jest rodziną światła” powtarza matka, ale tak naprawdę jej członkowie żyją w cieniu.

MontecoreMontecore. Milczenie tygrysa

Szwecja Jonas Hassen Khemiri
tłum. Dominika Górecka
wyd. Czarna Owca
premiera: 30.09

Młody pisarz o imieniu Jonas Hassen Khemiri jest o krok od opublikowania swojej debiutanckiej powieści, gdy otrzymuje list od Kadira, mężczyzny podającego się za bliskiego przyjaciela jego ojca. Kadir, posługujący się dziwaczną, pretensjonalną mieszaniną arabskiego i francuskiego, składa propozycję: opowie mu o życiu jego ojca, a w zamian Jonas uczyni tę fascynującą biografię tematem następnej książki. Tak zaczyna się olśniewająca, często przezabawna, wymiana zdań.

CorkaCórka

Norwegia Anna B. Ragde
tłum. Karolina Drozdowska, Ewa M. Bilińska
wyd. Smak Słowa
premiera: 2.10

Margido nie żyje. Torunn przejęła Biuro Pogrzebowe Neshov i jednocześnie próbuje uczynić stare, zaniedbane gospodarstwo swoim domem. Dla dziadka najważniejsze jest, aby nad Neshov w różnych wyjątkowych okolicznościach powiewała flaga, zawsze w zgodzie z przepisami, postanowił więc zafundować Torunn nowy maszt, chorągiewkę i flagę. Po postawieniu masztu podwórko nabiera innego charakteru i po raz pierwszy w życiu Torunn zaczyna odczuwać prawdziwe zobowiązanie. Ale kiedy postanawia dopełnić dzieła i przyjmuje nazwisko Neshov, dla jej matki jest to cios w samo serce i budowany mozolnie przez lata dobry kontakt między nimi zostaje w jednej chwili zerwany.

PrzejściePrzejście

Finlandia Pajtim Statovci
tłum. Sebastian Musielak
wyd. Pauza
premiera: 10.10

W czasach komunizmu dwóch nastoletnich przyjaciół postanawia uciec z domu w Albanii i przeprawić się przez morze do Włoch. Po latach jeden z nich opowiada historię ich dzieciństwa, wspólnego dorastania i przyjaźni, ucieczki i tego, co wydarzyło się później. Czy można uciec od samego siebie? Czy w nowym otoczeniu stajemy się innymi ludźmi? Błąkając się po ulicach kolejnych europejskich miast, dorosły już Bujar rozmyśla nad sensem życia, samotnością, miłością i tym, czy w nowym otoczeniu zawsze pozostaniemy obcy.

Vaki. Lato skowronkowVaki. Lato skowronków

Finlandia Elina Rouhiainen
tłum. Sebastian Musielak
wyd. Zielona Sowa
premiera: 28.10

16-letnia Kiuru – której imię znaczy skowronek – ma zdolność oglądania wspomnień ludzi pod postacią ptaków. Zawsze trzymała to w tajemnicy przed wszystkimi innymi oprócz Samuela, sekretnego obiektu jej uczuć, który również ma niezwykłe zdolności. Ale kiedy Kiuru spotyka Daia, nielegalnego imigranta z Rumunii, który może odwiedzać ludzi w ich snach, i jego równie niecodziennych znajomych jej świat wywraca się do góry nogami.

Wraz z nowymi przyjaciółmi dziewczyna musi zmierzyć się z potęgą tajnej organizacji, która nauczyła się czerpać korzyści z ludzi takich jak oni, bo kiedy zbiorą się osoby z pięcioma różnymi nadprzyrodzonymi umiejętnościami, powstaje potężny krąg.

Kepler62. Część trzecia Kepler62. Czesc 4Kepler62. Część 3. Podróż
Kepler62. Część 4. Pionierzy

FinlandiaNorwegia Timo Parvela, Bjørn Sortland
ilustracje: Pasi Pitkänen
tłum. Iwona Kiuru, Karolina Drozdowska
wyd. Widnokrąg
premiera: 23.09

Nadszedł czas. Dzieci niedługo wyruszą w kosmos w poszukiwaniu nowych światów. Polecą trzema statkami: Niñą, Pintą i Santa Maríą. Ari podejrzewa, że ​​nie powiedziano im całej prawdy o zadaniach, które ich czekają… Czy podróż zbliży bohaterów do poznania tajemnicy?

Tylko dwa z trzech statków docierają do celu. Bujna, zielona planeta Kepler62, w porównaniu do jałowej Ziemi wydaje się rajem. Dzieci zaczynają budować osady, ale szybko znajdują ślady innych form życia. Czy tajemnicze istoty okażą się przyjaciółmi, czy wrogami? Tymczasem Joni jest coraz bardziej chory, a Ari i Marie muszą poszukać pomocy u obcych.

DziuraDziura

Norwegia Øyvind Torseter
tłum. Justyna Czechowska
wyd. Format
premiera: 16.09

Historia toczy się wokół motywu dziury, która znienacka pojawia się na ścianie w mieszkaniu głównego bohatera. Nie jest to jednak zwykły otwór, dziura zjawia się nagle i na dodatek się przemieszcza… Dziura jest początkiem czegoś nowego, zaproszeniem do rozwikłania zagadki – koniec z rutyną i monotonią dnia codziennego, już nic nie będzie takie samo… Dla czytelnika dziura staje się pretekstem, by twórczo potraktować opowieść, samemu dopowiadając wątki, zarazem znakomicie się bawiąc.

mru-mruMru mru

Finlandia Kaisa Happonen
ilustracje: Anne Vasko
tłum. Natalia Nordling
wyd. Widnokrąg
premiera: 28.10

Opowieść o kręgu życia i wielkich pytaniach, które domagają się odpowiedzi.

Mała Mru Mru wciąż martwi się, że nie jest jak inne niedźwiedzie… Nie jest głodna latem, kiedy wszystkie niedźwiedzie zajmują się głównie jedzeniem do syta, na zapas i wcale nie chce jej się spać, gdy zapadają w sen zimowy… Leżenie w norze przez całą zimę jest naprawdę, naprawdę nudne. Za to obserwowanie spadających z nieba płatków śniegu jest fascynujące!

KlubKlub. Seksskandal w komitecie noblowskim

Szwecja Matilda Voss Gustavsson
tłum. Justyna Czechowska
wyd. Wielka Litera
premiera: 2.09

Młoda odważna reporterka, która dosłownie wstrząsnęła posadami Akademii Szwedzkiej.
Pod koniec 2017 roku jeden z najpopularniejszych szwedzkich dzienników „Dagens Nyheter” opublikował reportaż śledczy, który sprawił, że najbardziej prestiżowa i nieskalana instytucja kulturalna na świecie trafiła na pierwsze strony międzynarodowych tytułów. Gustavsson w swoim rzetelnym materiale opisała napaści seksualne, korupcję, nadużycia i bezwzględną walkę o wpływy i władzę wśród intelektualnej elity związanej z Komitetem Noblowskim. W wyniku tej publikacji w 2018 roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.