Lektura obowiązkowa dla każdego, kto marzy o podróży na Islandię.
Kiedy 1200 lat temu wódz Wikingów Ingólfur Arnarson osiadł statkiem na mieliźnie na środku północnego Atlantyku, nie wiedział, że odkrył wyspę, która na zawsze zmieni świat.
To właśnie tam powstał naród, który po cichu odegrał kluczową rolę w kształtowaniu świata, jaki znamy. Zaczynając choćby od tego, że to Islandczycy (a nie Kolumb) pierwsi odkryli Amerykę, ale są zbyt skromni, żeby mówić o tym głośno.
Gdyby nie Islandia, Avengersi nie mieliby Thora, człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu, a Tolkien nigdy nie napisałby „Władcy Pierścieni” i być może nie doszłoby do wybuchu Rewolucji Francuskiej.
„Wielka historia małej wyspy” jest pełna niezwykłych opowieści przedstawiających dzieje tego fascynującego kraju, który stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc.
Islandia niezmiennie jest marzeniem podróżników. Ta mała wyspa na „końcu świata” to nie tylko oszałamiające widoki, wulkany, gejzery, lodowce, zorze polarne i czerwone domki w Reykjaviku. To również miejsce, gdzie doszło do pierwszego strajku kobiet, przywódcy mocarstw debatują o losach świata podczas spotkań w nawiedzonym domu, a najstarszy na świecie parlament usunął z alfabetu literę „z” (z wyjątkiem słowa „pizza” oczywiście).
Poznaj niesamowitą historię Islandii i jej mieszkańców.
„Fascynujący wgląd w islandzką kulturę i świeże spojrzenie na jej globalny wpływ. UWAGA: może sprawić, że czytelnicy zapragną być Islandczykami”.
Helen Russell, autorka „Życia po duńsku”
81:1 to niezwykła reporterska etiuda na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata, a z pewnością najmniej znany i najmniej opisany kraj Europy, położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią a Skandynawią.
Historia, ekonomia, polityka, kultura, a przede wszystkim mentalność Farerów przedstawiona jest w formie reporterskich obrazków i barwnych anegdot. Nie brak tu zarówno zaskakujących danych statystycznych i encyklopedycznych, fascynujących ciekawostek, jak i opisów przygód samych autorów oraz portretów napotkanych przez nich nietuzinkowych postaci.
81:1. Opowieści z Wysp Owczych to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku.
—
„Dwóch chłopaków na hulajnogach z kraju tanich dentystów przyjechało do miejsca, gdzie wszyscy znają bieliznę wszystkich — tak można streścić tę szaloną książkę. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski zmonopolizowali Wyspy Owcze. Stało się to w ten sposób, że zamieszkali tam, poznali niemal wszystkich mieszkańców, a potem o nich napisali. Tak powstała (idę o zakład) pierwsza na świecie i jedyna reporterska książka o tych wyspach.
Jedna książka, dwa debiuty. I oba świetne”.
Mariusz Szczygieł
Jest taka dolina, którą Islandczycy uważają za najpiękniejszą. Widzę ją przed oczami. Dolina Svarfaðardalur, do której prowadzi jedna, jedyna droga. Wzdłuż bajkowej rzeki o nazwie Svarfaðardalsa. Tutaj istnieje świat, którego nie ma już nigdzie. Wśród traw zieleńszych niż zieleń, wśród łąk i kwiatów stoją samotne domy i farmy. Tutaj hoduje się konie i owce uważane za najpiękniejsze przez wielu. W dolinie Svarfaðardalur mieszkają ludzie, których nie spotkasz nigdzie indziej. Jest ich niewielu, niecałe dwie setki, a może już mniej, bo czas płynie zbyt szybko.”
„Na mostku, gdzie są wszyscy, wygaszone światła, narasta stężone milczenie bez głosów, bo za chwilę dźwięk dzwonu pochłonie nas wszstkich. Stoimy w oku cyklonu. Cisza na mostku, niektórzy z załogi obejmują poręcze w sterówce, inni, skuleni w kuckach, oparci o ścianę; krew odpłynęła z twarzy. Wpatrzeni w bulaje nadbudówki czekamy na konwulsję oceanu, falę stupiętrową, która się zbliża ospale, ogromnieje w oczach, unosi dziób masowca i pochylone burty. W mojej dłoni znalazła się dłoń Eli, zaciśnięta do bólu, którego nie czuję.”
Dr hab. Kuba Jałoszyński, prof. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie:
Nowa publikacja naukowców Centrum Badań nad Terroryzmem jest poświęcona jednemu z najbardziej bulwersujących zamachów terrorystycznych od czasów 11 września 2001 r. Mamy do czynienia z nową jakością – pojedynczy człowiek zaatakował siedzibę premiera rozwiniętego państwa i w kilkanaście minut później zabił z broni automatycznej kilkadziesiąt osób. Czy można było to przewidzieć? Czy można było temu zapobiec? Czym kierował się sprawca? Czy mamy do czynienia z pojedynczym przypadkiem, czy też na naszych oczach rodzi się nowy trend? Autorzy tej publikacji próbują odpowiedzieć na te niełatwe pytania, na które być może nigdy nie znajdziemy odpowiedzi.
Outsiderzy integracji europejskiej. Szwajcaria i Norwegia a Unia Europejska
Autorzy monografii podkreślili skomplikowany charakter aktualnych relacji obu państw z Unią, w ramach których pozycja outsidera wobec procesów integracji europejskiej staje się coraz bardziej uciążliwa. Norwegia coraz trudniej bowiem radzi sobie z tzw. half-in-option, mimo że jest członkiem EOG; z kolei Szwajcaria w ramach formuły integracji bez członkostwa napotyka na coraz większe bariery wraz z wyczerpywaniem się możliwości regulacji bilateralnych. Szczególnym wyzwaniem w tym kontekście stają się dodatkowo kwestie związane z unijną polityką zagraniczną i bezpieczeństwa.
prof. UW dr hab. Dariusz Milczarek
Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego
Monografia przedstawia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne uwarunkowania o charakterze politycznym, ekonomicznym oraz społecznym kształtujące stosunek Szwajcarii oraz Norwegii do procesu integracji europejskiej rozwijanej przede wszystkim w ramach WE/UE. Autorzy odpowiadają w niej na pytanie, dlaczego te dwa małe, zamożne państwa o otwartych i rozwiniętych gospodarkach przejawiają wciąż niechętny stosunek do procesu integracji europejskiej dziejącego się w ramach Unii.
W książce opisano działalność największej hitlerowskiej organizacji budowlanej o charakterze paramilitarnym na terenie Norwegii i Finlandii. Przedstawiono sposoby i metody werbunku Polaków do Organizacji Todta z uwzględnieniem różnic w tym zakresie pomiędzy ziemiami wcielonymi do Rzeszy a Generalnym Gubernatorstwem. Szczegółowo opisano warunki socjalno-bytowe Polaków, a także problemy związane z repatriacją po zakończeniu wojny.
Antologia dotycząca problematyki islandzkiej. Składają się na nią eseje przedstawicieli różnych dyscyplin (historyka, geografa, socjologa, filologa. językoznawcy, muzykologa, folklorysty, literaturoznawcy). Powstaje dzięki nim krytyczny i względnie wyczerpujący obraz Islandii, podstaw jej kultury i warunków życia społecznego, wykraczający poza wiedzę potoczną czy informacje zawarte w przewodnikach turystycznych