Podczas trwania pandemii w czeluściach Internetu pojawił się szeroki wachlarz stron, gdzie można za darmo oglądać wiele ciekawych propozycji filmowych z Danii. Pozostając w domach, możemy przenieść się do Kopenhagi lat 60., podejrzeć, jak powstawały największe klasyki duńskiego designu, wsłuchać się w ciszę czarno-białych filmów klasyka kina niemego Carla Th. Dreyera, czy też zapoznać się z duńskim kinem eksperymentalnym. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich. Niestety, nie ma filmów z polskimi napisami, jednak sama moc obrazów, wrażenia wizualne dotyczące tego, co duńskie, wywołuje pragnienie posiadania umiejętności podróżowania w czasie.

Tu można obejrzeć na przykład krótki film z 1951 roku przedstawiający największe atrakcje w Danii.

https://filmcentralen.dk/museum/danmark-paa-film/film/velkommen-til-danmark-0

Ten film z 1960 roku rysuje subtelny i nieformalny obraz stolicy Danii, uwydatniający poezję malowniczych szczegółów codziennego życia na ulicach, w portach, instytucjach społecznych, parkach rozrywki…

https://filmcentralen.dk/museum/danmark-paa-film/film/city-called-copenhagen

Ten film pokazuje historię duńskiego rzemiosła artystycznego. Został wyprodukowany w związku z wystawą „The Arts of Denmark”, która odbyła się w USA w latach 1960–1961.

https://filmcentralen.dk/museum/danmark-paa-film/film/danish-design

Tu można obejrzeć krótki eksperymentalny film, pt. „Legato” w reż. Henninga Bendtsena z muzyką Bernharda Christensena w tle.

https://filmcentralen.dk/museum/danmark-paa-film/film/legato

A oto czerwono-biała improwizacja muzyczna – feeria narodowych barw Danii w filmie Kelda Helmer-Petersena z 1968 roku.

https://filmcentralen.dk/museum/danmark-paa-film/film/rodt-og-hvidt

Carl Th. Dreyer to ikona kina niemego. Oto jego film z 1922 roku „Pewnego razu”, ekranizacja sztuki Holgera Drachmanna inspirowanej baśnią H. Ch. Andersena „Świniopas”.

https://www.stumfilm.dk/stumfilm/streaming/film/der-var-engang

Więcej tytułów, niestety przeważnie w wersji duńskiej, można znaleźć na stronach:

https://www.stumfilm.dk/

https://filmcentralen.dk/museum/danmark-paa-film

Miłych wrażeń!