Nowa główna biblioteka w Oslo, Deichman Bjørvika, będzie otwarta dla czytelników i zwiedzających od 18 czerwca. 11 czerwca, tydzień przed inauguracją, w budynku został zorganizowany dzień otwarty dla mediów. W sieci pojawiły się zdjęcia, które budzą podziw, inspirują i ukazują nowoczesną koncepcję biblioteki. To wyjątkowe miejsce ma stać się atrakcją miasta, punktem spotkań towarzyskich oraz kreatywną przestrzenią do pracy i nauki.

W całym budynku jest bardzo przestronnie i jasno: szklana fasada wpuszcza do środka promienie słońca, wewnątrz półki z książkami zastępują ściany. W ten sposób architekci Lundhagem i Atelier Oslo chcieli stworzyć atmosferę otwartości i spokoju. Na sześciu piętrach i 13.500 metrach kwadratowych znajduje się zbiór 450.000 książek. To mniej niż w starym budynku biblioteki, ale Bjørvika oferuje dużo więcej!

Można przyjść tutaj, aby oglądać filmy z przyjaciółmi, nagrywać podcasty, skorzystać z drukarki 3D lub z… maszyny do szycia. W przestrzeni dla dzieci są nawet prawdziwe instrumenty, plac zabaw i różne kryjówki, gdzie dzieci mogą schować się z książką. Dorośli także mają wybór: czytelnie między półkami, przy stolikach, na antresolach i w kawiarni, obok której znajduje się wypożyczalnia czasopism. Jedna z klatek schodowych może służyć za audytorium podczas spotkań i wykładów w większym, nawet 200-osobowym gronie. Z najwyższego piętra użytkownicy biblioteki mogą podziwiać całe miasto, fiordy i zielone tereny wokół Oslo.

W ceremonii otwarcia będzie uczestniczyć 200 gości, w tym Książę Haakon, burmistrz Oslo i pisarz Lars Saabye Christensen. Przewidziany jest występ chóru dziecięcego Norweskiej Opery Narodowej. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie Deichman Bjørvika na Facebooku.

Biblioteka będzie otwarta od 8:00 do 22:00 w dni powszednie i od 10:00 do 18:00 w weekendy.
Dyrektor Deichman Bjørvika, Knut Skansen przewiduje, że bibliotekę każdego roku będzie odwiedzać 2 mln osób.

Zobaczcie zdjęcia:

Fot. Erik Thallaug, Gatis Rozenfelds
Zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.mynewsdesk.com/kulturbyen-oslo/latest_media/tag/deichman-bjoervika

Wizualizacja projektu budynku (z 2016 r.):